中文  English

俞建华

发布时间:2013-03-28 07:35:18  浏览次数:504884  来源:博鳌亚洲论坛

俞建华

俞建华,男,汉族,1961年12月出生,江苏盐城人,1991年6月加入中国共产党,外交学院国际关系专业、英国伯明翰大学工商管理专业硕士研究生。1982年8月参加工作,先后任江苏盐城教师进修学院教师,经贸部欧洲司干部,驻欧共体使团、驻比利时使馆经商处二秘,外经贸部欧洲司副处长、处长,国际经贸关系司处长;2001年11月任外经贸部世界贸易组织司副司长;2006年10月起任商务部国际经贸关系司司长;其间2007年7月至2008年8月挂职任广西壮族自治区政府副秘书长、办公厅党组成员;2010年12月任商务部党组成员;2011年1月起任商务部部长助理、党组成员。

Yu Jianhua, male, a Han national from Yancheng of Jiangsu Province, was born in December 1961. He joined the Communist Party of China in June 1991. Yu graduated from China Foreign Affairs University, majoring in International Relations, and acquired an MBA from University of Birmingham of the UK. He began his career in August 1982 and taught at Jiangsu Yancheng Teacher Training College before joining the Department of European Affairs of the Ministry of Foreign Economic Relations and Trade (MOFERT). Having worked successively as the Second Secretary of the Economic and Commercial Counselor’s Office of the Mission of China to the EU and the Chinese Embassy in Belgium, Deputy Division Director and Division Director of the Department of European Affairs and Division Director of the Department of International Economic and Trade Relations of the Ministry of Foreign Trade and Economic Cooperation (MOFTEC), Yu was promoted to Deputy Director General of the Department of WTO Affairs of MOFTEC in November 2001 and Director General of the Department of International Trade and Economic Affairs of the Ministry of Commerce (MOFCOM) in October 2006. From July 2007 to August 2008 he served on secondment as Deputy Secretary General and Member of Party Leadership Group of the General Office of the People’s Government of Guangxi Zhuang Autonomous Region. Yu was appointed Member of Party Leadership Group of MOFCOM in December 2010. Yu was appointed Assistant Minister and Member of Party Leadership Group of the Ministry of Commerce in January 2011.